Ja esat aktīvi mūsu sociālo tīklu sekotāji, noteikti esat jau ievērojuši mūsu foto projektu "Ačkups un tautas tērpi: Latviešu tautas tērpi fotomirkļos".
Foto autors ir talantīgais vācu fotogrāfs Jeb Inge. Jau 2023. gada nogalē Jeb sazinājās ar mums un aicināja piedalīties viņa foto projektā, kas ataino Eiropas tautas tērpu nēsāšanas tradīcijas un parašas. Tā nu pagājušā gada vasaras sākumā kopīgi īstenojām šo projektu, un rudenī tas ir nonācis arī pie jums.
Foto projekta ietvaros, tērpušies mūsu skatuves tērpos, esam apceļojuši 5 Latvijas vēsturiskos novadus. Foto projekts piedāvā brīnišķīgu iespēju būt daļai no Eiropas kultūras kanona ilgtermiņa liecību mūsdienīgas saglabāšanas un vienlaikus izcelt mūsu pašu Latvijas kultūras mantojuma skaistumu.
Ar rūpību un sev raksturīgu māksliniecisku redzējumu fotogrāfs Jeb iemūžinājis mūsu deju kolektīva dalībniekus, atklājot ne tikai tērpu krāšņumu, bet arī latviešu tautas deju garu un enerģiju, taipat laikā pasvītrojot to dabisku un nesamākslotu greznību.
Lai cik skaista un bagātīga ir mūsu tērpu noliktava, foto sesiju sākumā sapratām, ka vēlamies atainot plašāku tērpu krājumu, kā arī vairākas tā paša novada tērpa variācijas un aizlienējām pāris tērpus un tērpu detaļas arī no mūsu mīļākajiem draugiem - DA “Austris”.
Paldies viņiem par to!
Latvijas tautastērpu pūrs atklāj mūsu tautas māksliniecisko garu un mīlestību pret savu zemi. Katrs novads sniedz savu stāstu, un, skatoties uz šo daudzveidību, kļūst skaidrs ka tautastērpi ir ne tikai apģērbs, bet arī simbolisks saiknes pavediens starp paaudzēm, Latvijas dabas un cilvēka radīto skaistumu.
Kurzemnieku tautastērpi ir vieni no krāsainākajiem Latvijā. Mūsu tērpu noliktavā gozējas Nīcas, Rucavas, Alsungas, Ventspils un arī greznās Virgas tērpi un to detaļas. Tajos arī mūs redzat uz skatuves visbiežāk. Ne velti mēdz teikt, ka no Kurzemes nāk lepni un stalti ļaudis. Arī mēs izjūtam šo pacilātību un godu ikreiz, kad tērpjamies šī novada tērpos.
Kurzeme
Alsungas tērps
Rucavas tērps
Ventspils tērps
Virgas tērps
Nīcas tērps
Krāšņie Kurzemes tērpi sevī atklāj košumu un greznību, Zemgales tautastērpi izceļas ar savu atturīgo skaistumu, Sēlija sabalansēti iznes sevī ietekmi no apkārtējiem novadiem un ir kā unikāls mikslis starp kaimiņiem. Kamēr Vidzeme nes sevī smalku nosvērtību, Latgales spilgtums un greznība atainojas tās kontrastos.
Zemgale
Zemgales tērps
Kamēr košais Bebrenes bruncis un raibi izšūti Latgales vīru krekli tā vien ņirb gar acīm jestrākajās dejās, neiztiekam bez pāris skaistiem foto arī lepnajā, baltajā Abrenē. Turpretī Madona un Piebalga sevī atklāj majestātisku cēlumu. Mūsu dejotājas tērpušās arī ziedainajos brunčos un pieskaņotas krāsas vestēs...ap kakliem tām grezni gulst dzintara kreļļu virtenes un uz galvas lepni mirdz izrakstīti skārda vainagi. Šobrīd, šos zeltainos tērpus uz skatuves lepni iznes mūsu vidējās paaudzes dāmas.
Sēlija
Neretas tērps
Bebrenes tērps
Latgale
Abrenes tērpa
Vidzeme
Krustpils tērps
Piebalgas tērps
Madonas tērps
Kosas tērps
Liepupes tērps
Projekts ir ļāvis mums ieskatīties dziļāk mūsu tērpu noliktavā un apjaust, cik raibi un skaisti tērpi ir mūsu krājumos - no jaunākiem un arī vecākiem ansambļa pastāvēšanas laikiem.
Kā jau vairumam deju ansambļu, šībrīža skatuves tērpi ir veidoti jau sākot no 70tajiem gadiem un vēlāk. Vēl citas tērpu detaļas ir veidotas pēcāk, pēdējā desmitgadē, kā arī papildinām tērpu noliktavu ar aizvien jaunākiem un precīzākiem tautas tērpu elementiem, vēršoties pie šīs jomas profesionāļiem.
Nenoliedzami jāatzīst, ka kopumā fotosesijā iekļautie tautas tērpi un to elementi ataino Latvijas vēsturisko novadu tērpu nēsāšanas tradīcijas, taču vēlamies arī vērst uzmanību, ka tie ir skatuves tērpi, kas veidoti dažādos laika posmos, ar attiecīgajā laika posmā izmantotajiem materiāliem un nēsāšanas paradumiem, līdz ar to iespējamas nesakritības ar etnogrāfiskā tautas tērpa nēsāšanas kultūru.
Vēlamies teikt paldies visiem jomas profesionāļiem, kas ir dalījušies labajos vārdos un uzteikuši mūsu tērpu detaļas. Novērtējam ikkatru labo vārdu, un dalāmies tajos arī ar fotogrāfu! Pateicamies arī profesionāļiem, kas dāvājuši savas laika gaitā uzkrātās profesionālās zināšanas par to, kā varam skatuves tērpus tuvināt maksimāli precīzai tērpu nēsāšanas kultūrai. Esam radījuši sev jaunu misiju, jo tikai kopīgi izglītojoties un mainoties ir iespējams uzlabot un nodot Tautas tērpu nēsāšanas parašas arī tālākām dejotāju paaudzēm.
Paldies visiem dejotājiem par dalību foto sesijā, paldies Jeb Inge par brīnišķīgā foto projekta izveidi un paldies jums visiem, kas sekoja līdzi tam, kā tērpušies mūsu goda drānās apceļojam visus vēsturiskos novadus!
Jeb Inge veidotos foto atskatus no citiem Eiropas deju un folkloras kolektīviem iespējams aplūkot šeit - https://www.jeb-inge.com/folklore